Informacje o sołectwie

Rozmierka - sołectwo w gminie Strzelce Opolskie, w powiecie strzeleckim, w województwie opolskim, zlokalizowane ok. 5 km na północ od Strzelec Opolskich.

Sołtysem Rozmierki od 2004 roku jest Joachim Kaczmarczyk, a przewodniczącą rady sołeckiej – Danuta Cichoń. Ogólna powierzchnia sołectwa wynosi 746 ha, w tym powierzchnia użytków rolnych 420 ha. Według Urzędu Stanu Cywilnego w Strzelcach Op. w Rozmierce mieszkają 1072 osoby, co daje 143 os./km2

Rozmierka utraciła charakter typowo rolniczej miejscowości, gdyż z racji lokalizacji w pobliżu dużego rynku pracy w Strzelcach Opolskich, mieszkańcy od dawna pracują w nierolniczych sektorach gospodarki. Już XIX wieku sięga tradycja pracy mieszkańców wsi w zakładach wapienniczych w mieście, a następnie w zakładach przemysłu metalowego. Obecnie mieszkańcy pracują w kilkudziesięciu zakładach przemysłowych funkcjonujących na teranie powiatu strzeleckiego. Duże znaczenie w nowożytnych dziejach Rozmierki odegrała nasilona emigracja zarobkowa do Niemiec i Holandii, która do lat 90-tych XX wieku często kończyła się stałym osiedleniem za granicą. Obecnie emigracja z Rozmierki ma mniejsze znaczenie i dotyczy kilkudziesięciu osób przebywających za granicą na pobyt czasowy.

W sołectwie znajduje się kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, będący filią kościoła parafialnego z Rozmierzy, w którym posługę kapłańską sprawuje ks. Andrzej Kowolik.

We wsi działa Publiczne Przedszkole oraz Publiczna Szkoła Podstawowa, ponadto prężnie funkcjonuje Ludowy Klub Sportowy „Jedność” oraz Zespół Taneczny „Silesia”, a także Ochotnicza Straż Pożarna, jak również organizacje kościelne.

W Rozmierce działa kilka przedsiębiorstw:

Ubojnia, masarnia i sklep mięsny GS Strzelce Op.

Piekarnia

2 sklepy spożywcze

2 sklepy z artykułami przemysłowymi

Bar